Wersja obowiązująca z dnia

Uchwała w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach do struktury I-III.

Informacje dodatkowe:

 

UCHWAŁA NR XXVIII/163/18

RADY GMINY KIWITY

 

z dnia 21 lutego 2018 r.

 

w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach  poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach do struktury I-III.

 

             Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 446 ze zm.), oraz art. 89 ust.1i 9 , art. 95 ust. 3,4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – prawo oświatowe  (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.), Rada Gminy Kiwity  uchwala, co następuje:

 

 

§1.1. Podejmuje się zamiar przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach z końcem roku szkolnego 2017/2018, tj.                  z dniem 31 sierpnia 2018 r.

2. Szkoła Filialna z siedzibą w Żegotach począwszy od roku szkolnego 2018/2019 będzie funkcjonowała w strukturze klas I-III.

3. W przypadku przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez obniżenie  struktury organizacyjnej, o której mowa w ust. 1 i 2  uczniowie aktualnie uczęszczający do klasy III , naukę w klasie IV będą kontynuować w Szkole Podstawowej w Kiwitach.

§2. O zamiarze przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach zawiadamia się organ wykonawczy Gminy Kiwity - Wójta Gminy Kiwity.

§3. Zobowiązuje się i upoważnia Wójta Gminy Kiwity do dokonania czynności niezbędnych

do przeprowadzenia procesu przekształcenia poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach, w szczególności do zawiadomienia o tym zamiarze :

 

  1. rodziców uczniów ,
  2. Warmińsko- Mazurskiego  Kuratora Oświaty w Olsztynie wraz z wystąpieniem                    o wydanie stosownej opinii dotyczącej przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez  obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach.

 

§4.Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§5.Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Przewodniczący Rady Gminy Kiwity

                                                                                           Cezary Alchimowicz

 

 

 

 

UZASADNIENIE

 

 

Do Uchwały Rady Gminy Kiwity w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej              w Kiwitach  poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej                                                  w Żegotach do struktury I-III.

 

  1. Uwarunkowania demograficzne :

 

    1. W roku szkolnym 2017/2018 w  klasach I-VII Szkoły Filialnej uczy się 35 uczniów  ,     w klasie „0” -  5 , łącznie w 8 oddziałach (  O-VII ) uczy się 40 uczniów . Na jeden oddział przypada 5,00 ucznia , gdzie jeszcze w ubiegłym roku szkolnym wskaźnik ten wynosił 5,28 .
    2. Przewiduje się, że w kolejnych latach liczba uczniów w Szkole Filialnej w Żegotach  będzie kształtowała się na tym samym lub podobnym poziomie. ( dane demograficzne pochodzą  z rejestru mieszkańców Urzędu Gminy Kiwity do roku 2017 włącznie , zweryfikowane przez kadrę kierowniczą szkoły )                                                                    

/ wg. danych ewidencyjnych dzieci urodzonych w roku 2010 z terenu Szkoły Filialnej w Żegotach    jest 9 ,  w rzeczywistości do klasy I  uczęszcza 5 uczniów , podobnie jest w Szkole Podstawowej w Kiwitach  , wg. ewidencji klasa I  powinna liczyć 25 uczniów , liczy tylko 10 /

Uwaga ! dane z rejestru mieszkańców Urzędu Gminy Kiwity , to dane ewidencyjne osób urodzonych  w poszczególnych latach mających status zameldowanych na pobyt stały lub czasowy .  Dane ewidencyjne są wyższe od danych rzeczywistych , ze względu na to , że dzieci zameldowane na terenie Gminy Kiwity przebywają wraz               z rodzicami w  innych miejscach , w tym poza granicami kraju , stąd do wyliczeń przyjęto dane ewidencyjne zweryfikowane przez kadrę kierowniczą placówki.                                                                                                                                                          

 

 

 

 

 

  1. Zmiana funkcjonowania Szkoły Filialnej :
    1. Placówka szkolna w Żegotach pełni w środowisku szczególną rolę , a mianowicie świadczy szeroko pojęte usługi edukacyjne oraz kulturalne . Założenia obniżenia struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej, mają na celu bezwzględne utrzymanie szkoły w środowisku , mimo trudnych warunków demograficznych , tak , aby najmłodsze dzieci , w tym dzieci w wieku przedszkolnym miały bliski dostęp do swojej szkoły. Dostęp do placówki pozostanie zapewniony również rodzicom , opiekunom , dziadkom , dla których szkoła jest zarówno ośrodkiem dydaktyki , wychowania , opieki jak i miejscem spotkań , integracji , imprez kulturalnych .
    2. Przewidywana organizacja Szkoły w Kiwitach  po przeprowadzonych zmianach nie pogorszy warunków nauczania , a z uwagi na naukę w klasach bez łączenia zajęć dydaktycznych poprawi je w sposób znaczny. Uczniowie Szkoły w Kiwitach będą uczyć się w pojedynczych oddziałach ( klasach ) .                                                           Począwszy od klasy IV uczniowie wchodzą w II etap edukacji , ( rozdział zajęć na zajęcia tematyczne ) gdzie istotną rolą jest odrębność nauczania w poszczególnych oddziałach . Uczniowie Szkoły Filialnej w Żegotach uczą się w systemie klas łączonych. Uczniowie obecnie uczęszczający do klasy III od września 2018 r.                         po przeprowadzonych zmianach rozpoczną II etap edukacji z nauką w pojedynczych klasach. Mając na uwadze proces edukacji jak i proces samego nauczania taka zmiana poprawi warunki nauki zarówno uczniom jak i nauczycielom.
    3. Szkoła w Kiwitach  jest placówką dobrze znaną uczniom , nauczycielom i rodzicom                     ze Szkoły Filialnej w Żegotach . Dotychczas młodzież gimnazjalna z obwodu szkoły w Żegotach kontynuowała naukę w Gimnazjum w Kiwitach a obecnie kontynuuje w klasach dotychczasowego gimnazjum. 
  2. Warunki w jakich uczniowie będą się uczyć po zmianie struktury organizacyjnej szkoły :
    1. Warunki w Szkole Podstawowej w Kiwitach , w której od września 2017 r. funkcjonują również klasy dotychczasowego gimnazjum są bardzo dobre.                                                    Obiekt szkolny przed reformą wprowadzającą gimnazja pełnił funkcję VIII –letniej Szkoły Podstawowej 2- ciągowej z wydzielonym miejscem na prowadzenie zajęć wychowania przedszkolnego .
    2. Budynek jest zadbany, sukcesywnie remontowany, docieplony , posiada dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną , pracownie tematyczne , dostępną salę gimnastyczną, zespół boisk „Orlik 2012” , pracownię komputerową z dostępem  do Internetu, bibliotekę, świetlicę. W szkole w Kiwitach funkcjonuje blok żywieniowy z kuchnią i stołówką. 

  

  1. Organizacja dowożenia uczniów :
    1.  Gmina zapewni dowóz wszystkim uczniom z klas IV-VIII odbywającym dotychczas naukę w Szkole Filialnej w  Żegotach. Najdłuższy odcinek dowozu będzie wynosił                  13 km ze wsi Żegoty. Na trasie tej od kilku lat sprawnie funkcjonuje dowóz młodzieży gimnazjalnej.
  2. Społeczne i ekonomiczne aspekty ( przekształcenia) obniżenia struktury organizacyjnej szkoły filialnej :
    1. W roku 2017 w szkole w Żegotach w dniach 10 i 16 lutego wójt z pracownikami urzędu , przedstawicielami rady gminy wzięli udział w zebraniach z rodzicami , rodzicami i nauczycielami . Wójt omówił wszelkie aspekty funkcjonowania szkoły oraz warunki finansowe samorządu gminy . Rodzice obecni na zebraniu wyrażali wolę prowadzenia szkoły w formie placówki niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej , poprosili organ prowadzący o czas niezbędny do przygotowania się do procesu przemiany i rozpoczęcia działalności w innej formie od września roku 2018. Na terenie naszej gminy od ponad 10-lat w miejscowości Krekole funkcjonuje Niepubliczna Szkoła Podstawowa , która każdego roku rozwija się i poszerza swoją ofertę edukacyjną , placówka ta jest dobrze znana w społeczności Gminy Kiwity.                                                    W dniu 23 lutego 2017 r. Rada Gminy Kiwity wychodząc naprzeciw realiom w jakich funkcjonuje oświata , dając rok szkolny 2017/2018 społeczności Żegot na dokonanie zmian , podjęła na XIX sesji Stanowisko ws. funkcjonowania Szkoły Filialnej w Żegotach , z założeniem , że jeżeli w Żegotach nie powstanie stowarzyszenie bądź nie znajdzie się chętna osoba fizyczna do prowadzenia Szkoły Niepublicznej , to rada gminy z początkiem roku 2018 podejmie działania zmierzające do likwidacji placówki. Stanowisko Rady Gminy zostało przekazane radzie rodziców , nauczycielom , dyrektorowi szkoły i przesłane Warmińsko-Mazurskiemu Kuratorowi Oświaty w Olsztynie .                                                                                                                           W okresie minionego roku nikt z kadry pedagogicznej szkoły filialnej w Żegotach nie podjął się inicjatywy tworzenia placówki niepublicznej , ani nie podął rozmów z organem prowadzącym.
    2. Mimo założonego czasu organ prowadzący po raz kolejny wyszedł z inicjatywą rozmów oraz spotkania . W dniu 8 lutego 2018 r. w Urzędzie Gminy Kiwity wójt , pracownicy urzędu , przewodnicząca rady rodziców z Kiwit i Żegot , dyrektor szkoły w Kiwitach , kierownik Filii w Żegotach oraz radni spotkali się w celu ponownego omówienia wszelkich aspektów funkcjonowania szkoły. Wójt przedstawił sytuację demograficzną , możliwości budżetowe gminy i zaproponował jeszcze kolejny czas na podjęcie działań w celu tworzenia placówki niepublicznej. W dniu  14 lutego 2018 r. odbyło się w Szkole Filialnej w Żegotach spotkanie wójta ,zastępcy wójta , dyrektora szkoły w Kiwitach ,  z rodzicami uczniów , kierownikiem filii  i nauczycielami w celu ponownego przed społecznością Żegot omówienia możliwości funkcjonowania placówki od września 2018 r. Organ prowadzący po raz kolejny zaproponował utworzenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej.  Nikt zarówno z rodziców jak i z kadry pedagogicznej nie był zainteresowany prowadzeniem placówki niepublicznej.                                                                                        W związku z tym , że nie było żadnej inicjatywy ze strony społeczności szkolnej , mając na uwadze szczególną troskę o najmłodsze dzieci w tym dzieci z oddziału „0”  wójt zaproponował ewentualnie obniżenie struktury organizacyjnej szkoły filialnej do struktury klas I-III .
    3. Od września 2018 r. przy przekształceniu placówki w strukturę klas I-III , kadrze pedagogicznej zostanie zaproponowany nowy przydział godzin. Plan nowego przydziału godzin dydaktycznych nauczycielom dotyczy kadry pedagogicznej całej szkoły – Szkoły Podstawowej w Kiwitach.
    4. Wójt wystosuje do każdego rodzica pisemną informację wraz z uchwałą Rady Gminy Kiwity w sprawie  zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez obniżenie struktury organizacyjnej  Szkoły Filialnej w Żegotach  oraz  o możliwościach kontynuacji nauki w Szkole Podstawowej w Kiwitach.  
    5. Wzrastające drastycznie koszty utrzymania szkół, wymuszają konieczność wprowadzenia zmian w ich funkcjonowaniu .                                                                      Roczny koszt utrzymania jednego ucznia w placówce  w Żegotach bez zmiany organizacji placówki kształtuje  się na poziomie 15 000 zł .
    6. Subwencja oświatowa otrzymywana z budżetu państwa w przeliczeniu na jednego ucznia od klasy 0 do klasy VII  , rocznie wynosi  ok. 8 300 zł .
    7. Gmina Kiwity otrzymuje subwencję oświatową na  funkcjonowanie Filii w Żegotach w wysokości ok. 340 000 zł . Roczny koszt utrzymania placówki za rok 2017 wyniósł                                   ok. 610 000 zł , w tym koszt płac pracowników obciążający pracodawcę wynosi              ok. 570 000 zł , z czego koszt płac nauczycieli 512 000 zł   . Przewiduje się , że koszt utrzymania Filii w Żegotach za 2018 r. ( klasa VII cały rok i  klasa VIII od września ) wyniesie 740 000 zł . W roku 2018 do bezpiecznego funkcjonowania placówki Gmina Kiwity z dochodów własnych musi wyasygnować środki uzupełniające otrzymaną subwencję oświatową w wysokości ok. 410 000 zł. Kwota , którą gmina uzupełnia otrzymywaną subwencję oświatową każdego roku jest wyższa ( spadek liczby dzieci w szkole)                                                                                                                                     Docelowo zakłada się , że bez zmiany struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej w Żegotach  ,rok 2019 może się zamknąć kwotą wydatkową w wysokości 850 000 zł , przy założeniu otrzymania subwencji w wysokości ok. 420 000 zł.
    8.  Dochody własne  gminy każdego roku kształtują się na podobnym poziomie                         są to : podatek rolny , podatek od nieruchomości , udział gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych , subwencja ogólna i inne drobne opłaty :                                za czynsze , dzierżawy , ogrzewanie itd. Najwyższą pozycją dochodową budżetu gminy jest wpływ środków z tytułu podatku rolnego .Wysokość tego podatku zależy od ceny skupu żyta kształtowanej przez rynek - ( w ostatnich latach spadek  średniej ceny skupu żyta )  Wydatki stałe gminy w każdym roku są wyższe , przy prawie niezmiennych dochodach . Na wysokość wydatkowanych środków mają wpływ czynniki zewnętrzne niezależne od samorządu : wzrost cen energii cieplnej , energii elektrycznej , stałych opłat .  Wpływ dochodów z tytułu należnej gminie subwencji oświatowej zależny jest od ilości dzieci uczęszczających do szkół . Liczba uczniów każdego roku spada  ,                 , w konsekwencji spada kwota subwencji oświatowej . W roku 2018 wpływ dochodów gminy z tytułu subwencji oświatowej wyniesie 2 604 381 zł , przy całkowitym koszcie funkcjonowania oświaty w wysokości 4 859 220 zł.
    9. Począwszy od roku 2011 zmienił się sposób konstrukcji budżetów gmin , ponoszone wydatki bieżące , do których m.in. zalicza się utrzymanie placówek oświatowych muszą być pokryte z dochodów bieżących , które są w znacznym stopniu zależne od czynników zewnętrznych  . Niskie dochody bieżące naszej gminy wymuszają konieczność ograniczania wydatków bieżących , nie tylko w sferze oświaty , ale we wszystkich dziedzinach funkcjonowania gminy .
  3. Struktura zatrudnienia :

Obecnie w Szkole Filialnej w Żegotach pracuje :

    1. 6 nauczycieli dyplomowanych , w tym 4 w pełnym wymiarze czasu pracy
    2. 1 nauczyciel mianowany w pełnym wymiarze czasu pracy ,

ponadto realizowanych jest 35 godzin tygodniowo przez nauczycieli różnych specjalności ( logopedia ,historia , fizyka , informatyka , biologia , technika , zajęcia rewalidacyjne , język angielski ,geografia )

    1. 3 pracowników obsługi zatrudnionych w wymiarze po 0,5 etatu każdy .
    2. Obniżenie struktury organizacyjnej  placówki do klas I-III wpłynie na zatrudnienie oraz wymiar zatrudnienia nauczycieli. Przewiduje się , że w Filii w Żegotach nauczyciele tygodniowo realizować będą 42 godziny w klasach rozdzielonych , 32 godziny w klasach łączonych + 2 godziny do dyspozycji dyrektora . Łącznie przewiduje się zatrudnienie na 4,2 etatu.  W związku ze zmianą struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej oraz wygaszaniem klas gimnazjalnych  nie przewiduje się przydziału godzin ponadwymiarowych , poza bezwzględnie koniecznymi wynikającymi z planu nauki w poszczególnych klasach. 
  1. Zgodność działań podejmowanych przez organ prowadzący z zapisami ustawy                           – Prawo oświatowe: 
    1. Zgodnie z art. 89 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe  „Szkoła publiczna, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.”                                                    „Przepisy ust. 1-8 i art. 88 stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły lub placówki.” ; art.  95.  Prawa oświatowego  - ust.3 „3. W przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami, mogą być tworzone szkoły podstawowe filialne obejmujące strukturą organizacyjną klasy I-III …..”                                                                      ust.4.  „4.Szkoła filialna, o której mowa w ust. 3, jest podporządkowana organizacyjnie szkole podstawowej obejmującej strukturą organizacyjną klasy I-VIII.”
    2. Wykładania w/w przepisów prawa wskazuje , że placówka może być przekształcona                       ( obniżenie struktury organizacyjnej )  z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Organ prowadzący jest obowiązany , co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przekształcenia ( obniżenia struktury organizacyjnej) , zawiadomić o zamiarze przekształcenia szkoły: rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwy do prowadzenia szkół danego typu. Szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać przekształcona po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego kuratora oświaty.
    3. Stosownie do powyższych wymogów oraz art. 19 ustawy o związkach zawodowych ,  po podjęciu uchwały Rady Gminy Kiwity w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Kiwitach poprzez obniżenie struktury organizacyjnej Szkoły Filialnej  w Żegotach, zostaną poinformowani pisemnie do dnia 28 lutego 2018 r. : rodzice uczniów tej szkoły ; Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty - z prośbą o wydanie opinii  ; organ statutowy Związku Nauczycielstwa Polskiego - z prośbą o wydanie opinii.

 

Załączniki

Treść aktu