Wersja obowiązująca z dnia

Wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Informacje dodatkowe:

§ 1. Określa się następujące wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych - przedsiebiorca powinien :

1) prowadzić zarejestrowaną działalność obejmującą przedmiot udzielanego zezwolenia.
2) w zakresie wyposażenia technicznego:
a) posiadać wyspecjalizowane pojazdy do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych , które powinny :
- posiadać aktualne badania techniczne, potwierdzone wpisem w dowodzie rejestracyjnym zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz.1137 z póź.zm),
- spełniać standardy techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 roku w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 193 , poz. 1617),
- być oznakowane w sposób widoczny i czytelny, (co najmniej nazwa i adres firmy), tak aby umożliwiały łatwą identyfikację przedsiębiorcy,

b) dysponować utwardzonym terenem oraz bazą transportowo- biurową wyposażoną w szczególności w miejsce postojowe z punktem napraw oraz miejscem do mycia pojazdów, dezynfekcji oraz dezynsekcji,
c) w przypadku gdy przedsiębiorca nie posiada bazy transportowej lub gdy baza ta nie spełnia wymagań określonych w lit.b , przedsiębiorca zobowiązany jest udokumentować możliwość wykonania napraw i zabiegów w zakresie mycia i dezynsekcji pojazdów asenizacyjnych.

3) spełniać wymagania dotyczące zabiegów sanitarnych i porządkowych związanych ze świadczonymi usługami:
a) urządzenia do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych muszą być utrzymywane w należytym stanie higienicznym i sanitarnym poprzez mycie, odkażanie i dezynfekcję, zgodnie z obowiązującymi przepisami
b) pojazdy do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny być myte codziennie po zakończeniu pracy, a część spustowa powinna być odkażona po dokonaniu opróżnienia zbiornika pojazdu.
c) przedsiębiorca zobowiązany jest udokumentować możliwość korzystania z myjni przeznaczonej do mycia i dezynfekcji pojazdów.
d) świadczenie usług powinno odbywać się w sposób zapobiegający zagrożeniu życia i zdrowia osób oraz zanieczyszczeniu środowiska, w tym tras pojazdów asenizacyjnych.

§ 2. Spełnienie wymagań określonych w §1. pkt. 1 i 2 powinno zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przewodniczący Rady Gminy
Kiwity
Cezary Alchimowicz