Wersja obowiązująca z dnia

Organizacja i funkcjonowanie systemu stałych dyżurów w Gminie Kiwity oraz powołanie obsady stałego dyżuru w Urzędzie Gminy Kiwity na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa

Informacje dodatkowe:

§ 1.

1. Dla potrzeb uruchamiania procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa oraz w celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w „Planie operacyjnym funkcjonowania Gminy Kiwity w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”,  organizuje się w Gminie Kiwity system stałych dyżurów, zwany dalej  „systemem”.

2. W skład systemu wchodzą: 

1) „ Stały Dyżur”  Wójta Gminy Kiwity , przygotowywany do uruchomienia w siedzibie Urzędu Gminy Kiwity.
2) „Punkt Całodobowej Pracy Zespołu Szkół w Kiwitach” , przygotowywany do uruchomienia w siedzibie szkoły,  zwany dalej „ punktem”.

3. Za prawidłową organizację, przygotowanie, funkcjonowanie stałego dyżuru Wójta Gminy Kiwity odpowiedzialna jest  Sekretarz Gminy przy udziale inspektora ds. obrony cywilnej i spraw wojskowych.

4. Za opracowanie dokumentacji i bieżącą aktualizację odpowiedzialna jest inspektor ds. ds. obrony cywilnej i spraw wojskowych.

5. Przygotowanie stałego dyżuru Wójta Gminy Kiwity obejmuje:

1) określenie struktury organizacyjnej i podległości  stałego dyżuru;
2) określenie zadań stałego dyżuru oraz miejsca jego pełnienia;
3) wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za organizację systemu oraz osób wchodzących w skład stałego dyżuru;
4) opracowanie wykazu osób upoważnionych do uruchomienia stałego dyżuru po godzinach pracy wraz z ich danymi teleadresowymi;
5) ustalenie  sposobu osiągania gotowości stałego dyżuru do podjęcia i realizacji zadań oraz zorganizowanie systemu powiadamiania;
6) wyznaczenie, przygotowanie i utrzymanie właściwego stanu technicznego pomieszczeń  na potrzeby stałego dyżuru oraz wyposażenie ich w niezbędne środki łączności, informatyki, a także urządzenia biurowe;
7) zapewnienie w miarę posiadanych możliwości rezerwowych źródeł zasilania w energię elektryczną dla urządzeń łączności i informatyki oraz awaryjnego systemu oświetlenia pomieszczeń;
8) wyznaczenie dyżurnych środków transportowych dla potrzeb stałego dyżuru;
9) utrzymanie niezbędnych sił i środków do rozwinięcia i odtwarzania systemów łączności oraz ochrony miejsc funkcjonowania stałego dyżuru;
10) opracowanie dokumentacji stałego dyżuru;
11) szkolenie teoretyczne i praktyczne składu osobowego stałego dyżuru;
12) sprawdzanie i kontrolowanie gotowości do uruchomienia i działania stałego dyżuru.

6. Zasady działania i organizacji „Punktu Całodobowej Pracy Zespołu Szkół w Kiwitach”,   określi Dyrektor tej szkoły  w porozumieniu z Wójtem Gminy Kiwity.

7. Stały dyżur oraz punkt całodobowej pracy  organizuje się  przy wykorzystaniu pracowników i bazy lokalowo-sprzętowej jednostek organizacyjnych w których został utworzony.

§ 2.

1. Do pełnienia służby stałego dyżuru Wójta Gminy Kiwity wyznaczam skład osobowy określony w niepublikowanym  załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. Osoba odpowiedzialna za organizację i funkcjonowanie stałego dyżuru jest uprawniona do ustalania składu osobowego stałego dyżuru oraz dokonywania zmian w zależności od sytuacji i potrzeb organizacyjnych.


§ 3.

Organizację i szczegółowe zasady działania służby stałych dyżurów określa: Instrukcja działania stałego dyżuru Wójta Gminy Kiwity,  stanowiąca niepublikowany załącznik Nr 2 do zarządzenia.


§ 4.

1. Stały dyżur uruchamia się:

1) w stanie stałej gotowości obronnej państwa - w celach szkoleniowych, kontrolnych lub sprawdzających:

a) na żądanie organu tworzącego stały dyżur w podległych lub podporządkowanych jednostkach organizacyjnych ujętych w systemie;
b) na żądanie organu upoważnionego do zarządzenia kontroli w zakresie określonym  w upoważnieniu;
c) na żądanie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w całości lub w części systemu;

2. w czasie podwyższania gotowości obronnej państwa – na polecenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego lub Starosty Lidzbarskiego, w celu przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań obronnych ujętych w planie operacyjnym funkcjonowania administracji publicznej w warunkach zewnętrznego zagrożenia  bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

3. O każdym uruchomieniu stałego dyżuru należy powiadomić organ nadzorujący system stałych dyżurów, podając uzasadnienie podjętej decyzji.

4. Stały Dyżur Starosty Lidzbarskiego jest elementem pośrednim w procesie przekazywania dla Wójta Gminy Kiwity zadań określonych w planach operacyjnych, a także przekazywania w systemie zwrotnych potwierdzeń otrzymania decyzji i informacji o sposobie ich wykonania.

5. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość otrzymywania i przekazywania informacji bezpośrednio od i do stałego dyżuru Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

6. Obieg informacji w systemie stałych dyżurów Gminy Kiwity po jego uruchomieniu przedstawia niepublikowany załącznik nr 3 do zarządzenia.

7. Stały Dyżur uruchomiony przez organ przygotowujący Główne Stanowisko Kierowania (GSK) w stałej siedzibie i w zapasowym miejscu pracy,  staje się zespołem zadaniowym GSK po uruchomieniu systemu kierowania obroną państwa. Dla potrzeb szkoleniowych stały dyżur otrzymuje nazwę „zespołu stałego dyżuru”.

8. W przypadku podjęcia decyzji o przejściu na Główne Stanowisko Kierowania w Zapasowym Miejscu Pracy przewiduje się także przeniesienie stałego dyżuru.


§ 5.

W czasie funkcjonowania służby dyżurnej obowiązuje postępowanie zgodne z instrukcjami zawartymi w dokumentacji stałego dyżuru oraz przestrzeganie przepisów o ochronie informacji niejawnych.

§ 6.

Obowiązek przekazywania danych teleadresowych  stałego dyżuru Wójta Gminy Kiwity dla  Wojewody Warmińsko-Mazurskiego realizować  poprzez:

1) przesyłanie corocznie danych do „Narodowego Kwestionariusza Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, zwanego dalej „kwestionariuszem”;
2) przesyłanie do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego „zawiadomienia”, niezwłocznie po każdej zmianie danych. Wzór stanowi niepublikowany załącznik Nr 4.

§ 7.

W terminie do 30 października 2013 roku zobowiązuję Dyrektora Zespołu Szkół w Kiwitach do;

1. Zorganizowania punktu całodobowej pracy.
2. Opracowania dokumentacji punktu całodobowej pracy wg wzoru dostarczonego wraz z zarządzeniem, dostosowując do swoich warunków.
3. Powiadomienia Wójta Gminy Kiwity o zorganizowaniu punktu, jego umiejscowieniu oraz podaniu osób odpowiedzialnych za jego uruchomienie z danymi teleadresowymi.
4. Wzajemnej współpracy ze stałym dyżurem Wójta.
5. Prowadzenia szkolenia obsady punktu całodobowej pracy.
6. Utrzymywaniu w ciągłej aktualności dokumentacji punktu.
7. Przekazywania na bieżąco zmian dotyczących umiejscowienia i danych teleadresowych do Urzędu Gminy w  Kiwitach do Sekretarza Gminy.


§ 8.

Traci moc Zarządzenie Nr 11/13 Wójta Gminy Kiwity z dnia 12 marca 2013  r. w sprawie organizacji i funkcjonowania systemu „ Stałych Dyżurów” w Gminie Kiwity  oraz powołania obsady stałego dyżuru w Urzędzie Gminy Kiwity na potrzeby podwyższania gotowości obronnej państwa.

§ 9.


Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Wójt


Wiesław Tkaczuk